آقای اکبر هاشمی بهرمانی سال 1313 در روستای بهرمان از توابع بخش نوق شهرستان رفسنجان در استان کرمان تولد یافت . معظم له به علی اکبر هاشمی رفسنجانی شهره بود و یکی از یاران رهبر کبیر حضرت آیت الله سید روح الله خمینی(ره) در پیروزی انقلاب بود .

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/10/20/139510200528564069652984.jpg

پدرش میرزاعلی هاشمی و مادرش ماه بی بی صفریان دارای حسن شهرت می باشند .
هاشمی رفسنجانی روحانی سیاستمدار ، مفسر قرآن ؛ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نمایندهٔ مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود. وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بود . او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بود و از ۱۳۸۶ الی ۱۳۹۰، دومین رئیس این مجلس بود .

حمیدرضا عظیمی نراقی در جوار مرحوم هاشمی رفسنجانی

آیت الله هاشمی رفسنجانی تاریخ 19 دی 1395 در سن 82 سالگی رحلت نمود و سه شنبه 21 دی 1395 پس از برگزاری نماز توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله سید علی خامنه ای بر پیکر ایشان در دانشگاه تهران در کنار پیر و مرادش امام خمینی(ره) در بهشت زهرا(س) تهران خاکسپاری می گردد .

آزاده سرافراز شهر نراق حاج احمد ابوالحسنی در جوار مرحوم هاشمی رفسنجانی

‏رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای به مناسبت رحلت آقای هاشمی رفسنجانی پیام تسلیت به شرح ذیل صادر فرمودند :

بسم‌الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون
با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است.


مرحوم هاشمی رفسنجانی در موسم گلاب گیری در شهر قمصر کاشان

چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آید.
اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سال های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره برداری از این تفاوت های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.


مرحوم هاشمی رفسنجانی در کنار آبشار زیبای شهر نیاسر کاشان

او نمونه‌ی کم نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود.
سال ها زندان و تحمل شکنجه های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسئولیت های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگ های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی شناسم که تجربه ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم.

اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم.

غفرالله لنا و له
سید علی خامنه‌ای
19 دیماه ۱۳۹۵

سلحشوران شهر نراق فقدان جانگداز آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت می گوید .

منبع : سلـحــشـوران شـهـر نــراقتسلیت نراقی ها از بابت رحلت جانسوز آیت الله هاشمی رفسنجانی
برچسب ها : هاشمی ,رفسنجانی ,الله ,مجلس ,اسلامی ,رئیس ,هاشمی رفسنجانی ,مرحوم هاشمی ,الله هاشمی ,مجلس خبرگان ,اکبر هاشمی ,مرحوم هاشمی رفسنجانی ,الله هاشمی رف